Ragusa nie zdobyłaby jednak swojej reputacji, gdyby nie Wy: jej budowniczowie. Dzięki strategicznemu rozmieszczaniu tartaków, winiarni, wież i magazynów, zarówno w mieście, jak i poza nim, tworzycie podwaliny handlu i bogactwa, które staną się dziedzictwem tego miasta…
Podczas rozgrywki gracze wcielają się w budowniczych piętnastowiecznej Ragusy. Za sprawą sprytnie umiejscawianych budynków uzyskują dostęp do surowców i produkują towary, które wymieniają na inne dobra i punkty zwycięstwa. Punkty otrzymują także za wznoszenie miejskich murów i wież chroniących miasto. Zwycięzcą zostaje gracz, który na końcu gry posiada najwięcej punktów zwycięstwa.
Gracze budują domy na styku trzech sześciokątnych pól (heksów), rozwijając swoją ekonomię poprzez uzyskiwanie dostępu do surowców (na obszarach wiejskich) oraz akcji (w mieście). Każdy umieszczony dom aktywuje jednocześnie trzy sąsiadujące z nim miejsca. Surowce pozyskane na obszarach wiejskich (drewno, kamień) służą do budowy kolejnych budynków, z oliwek, winogron i rudy srebra można natomiast produkować w mieście towary: oliwę, wino i srebro, które później sprzedajemy. Ich wartość rynkowa zmienia się za sprawą przypływających i wypływających z miasta statków handlowych. Ostatnim surowcem są ryby, taki rodzaj jokera, za które można zdobywać punkty zwycięstwa albo zamieniać je na inne surowce.
W mieście natomiast gracze uzyskują dostęp do określonych akcji. Wybór jest spory, wybieramy spośród dziesięciu możliwości, ale cały czas trzeba pilnować poczynań przeciwników, bo przy każdej akcji może się znaleźć maksymalnie sześć domów. Jeżeli na przykład postawimy budynek obok winiarni, to wyprodukujemy wino z winogron. Z kolei kamieniarz pozwala na budowę murów miejskich, a architekt wież okalających miasto. Na targowisku kupujemy dobra przypływające do Ragusy na statkach, na nabrzeżu sprzedajemy nasze towary, a w pałacu rektora uzyskujemy sekretne zadania.